Logo Jarmarku Bożonarodzeniowego
8 grudnia, 2023

Najlepszy prezent oraz Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego

Półmetek Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku przyniósł rozstrzygnięcie dwóch konkursów: Świąteczna Skarbnica Pomysłów oraz Grand Prix. W obu uhonorowano najlepszych w dwóch kategoriach – decydowały głosy odwiedzających jarmark, jak i jury. Oba odbyły się po raz pierwszy w historii Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami i do dalszego Świętowania w Gdańsku!

Tętniący życiem Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku ma nie tylko kulinarne hity. Takowe znajdują się również wśród wystawców z rzemiosłem i produktami regionalnymi. Które z nich najbardziej przypadły do gustu odwiedzającym Jarmark, a w szczególności Zbrojownię Sztuki, gdzie znajduje się Świąteczna Skarbnica Pomysłów?

Prezent praktyczny i elegancki

Odwiedzający oddawali głosy na najlepszą inspirację prezentową znajdującą się w gablocie stojącej w Zbrojowni, która nosi nazwę Świąteczna Skarbnica Pomysłów. Wystarczyło zeskanować kod QR i oddać głos w ankiecie na tę rzecz, która najbardziej przypadła do gustu. Dzięki temu powstał ranking, który pozwolił przyznać dwa wyróżnienia oraz nagrodę główną.

Pierwsze miejsce, czyli największą liczbę głosów, otrzymał ręcznie wykonany portfel skórzany firmy Vericone, którą reprezentowała Anna Rasmus. Jak widać odwiedzający docenili prezent praktyczny
i elegancki.

Natomiast wyróżnienia zostały przyznane za: naszyjnik z sową zaprezentowany przez Gutowska Jewelry, oraz za haftowaną poduszkę inspirowaną gdańską Panienką z Okienka, którą wystawił Biały Kot.

Głosowaniu na najlepszą świąteczną inspirację towarzyszył również konkurs na hasło zapraszające na przyszłoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Jury Jarmarkowe zachwyciło się hasłem: „Bawcie się z nami całymi rodzinami”. Jego autorką jest Paula Błajet.

Grand Prix jarmarku także zimą

Od ponad 20 kat, podczas letniego Jarmarku św. Dominika organizatorzy przyznają wystawcom nagrodę Grand Prix. W tym rok, po raz pierwszy uczyniono to samo w czasie zimowego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Nagrody Grand Prix został przyznane w dwóch kategoriach:

  • Dobry Pomysł
  • Dobry Smak

Komisja Konkursowa postanowiła przyznać zarówno główną nagrodę jak i po dwa wyróżnienia w każdej z kategorii.

Grand Prix w kategorii Dobry Pomysł otrzymało Glassware Art Studio Przemysław Huras za wykonywanie tradycyjną metodą dmuchanych ze szkła i ręcznie malowanych bombek.

Natomiast wyróżniania trafiły do Bartłomieja Siedlikowskiego za owocowe i świąteczne dekoracje zapachowe oraz Ivana Korchevny’ego za ręcznie malowane lampiony.

W kategorii Dobry Smak nagrodę Grand Prix otrzymał MANAT Mirosław Liss za kaszubskie przysmaki rybne. Wyróżnieniami zostali uhonorowani: Pszczelarska Wyspa Alina Bylicka za produkty miodowe oraz Robert Kaczkan za artykuły spożywcze z dziczyzny.

Zwycięzcy w obu kategoriach Grand Prix otrzymali m.in. vouchery na 3000 zł do wykorzystania na zakup stoiska na przyszłorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym. Nagrody w konkursach ufundowali: Międzynarodowe Targi Gdański, Polfferies oraz Koło Widokowe AmberSky.

Iluminacje rozświetliły Gdańsk

Odpalamy Święta w Gdańsku! Lubiana i ceniona akcja powróciła. Rozświetli jeszcze więcej miejsc niż przed rokiem dzięki ponad 160 figurom świetlnym, które będzie można podziwiać w 13 lokalizacjach Gdańska. Od 5 grudnia możemy oglądać większość z nich. Iluminacje będą z nami do 2 lutego 2024 roku.

W różnych kompozycjach iluminacje pojawiły się na Targu Węglowym i ul. Tkackiej, w Parkach Oliwskim, Oruńskim, Kuźniczki i Jana Pawła II, na promenadzie w Brzeźnie, Zielonym Moście i ul. Stągiewnej. Nie brakuje ich także na skwerach Heweliusza oraz Kobzdeja.

Iluminacje to ponad 160 figur, wśród których widzimy zarówno znane już przez mieszkańców i turystów formy, jak i nowości. Po raz pierwszy w Parku Oliwskim można podziwiać Pływające lilie. Na promenadzie w Brzeźnie znajduje się szeroka na niemal 8 metrów Suwnica portowa, której towarzyszą znane wcześniej, wysokie na 11 i 12 metrów dźwigi stoczniowe. Sponsorem tej kompozycji świetlnej jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Na ul. Tkackiej stanął bajkowy Konik na biegunach. Przez Bramę z motywem roślinnym można przejść przy Zbrojowni, a w Parku Oruńskim znajdują się Latarniowce oraz romantyczny, rozświetlony Mostek. Już przy wejściu wita Iluminacja bramy, która pojawiła się również w Parku Kuźniczki.

Wspomniane figury tworzą kompozycje i można podziwiać je od 5 grudnia, kiedy oficjalnie zostały Odpalone Święta! (wcześniej rozbłysły iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym, miało to związek z jego otwarciem, które nastąpiło 24 listopada). Razem ze świetlnymi kompozycjami rozbłysła również choinka na Długim Targu.

Dzięki popularności akcji Odpalamy Gdańsk! i zainteresowaniu kolejnych sponsorów, znaleźć będzie można także imponujące pojedyncze iluminacje. 15 grudnia rozbłysną: wysoki na 6 metrów Carillion – na Skwerze Młodej Polski, napis Solidarność – na Drodze do wolności oraz #GDN – Rybackie Pobrzeże. Trzy dni wcześniej zostanie włączona choinka Baltic HUB na Skwerze Stogi.

Warto dodać, że także dobrze znane z lat poprzednich iluminacje przyciągają sponsorów. GPEC jest sponsorem nowoczesnej choinki na Placu Kobzdeja, GAiT sponsoruje oczywiście świecące autobus i tramwaj na Zielonym Moście i Stągiewnej. GOT upodobał sobie Lwa Hewoliona na Targu Węglowym, a Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, z wiadomych przyczyn, strefę lotniczą w Parku im. Jana Pawła II. Lasy Państwowe patronują Altanie Świątecznej na Targu Węglowym, niedaleko znajdują się sanie sponsorowane przez Forum Gdańsk, a na ul. Tkackiej fontanna Wedla.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska, dzięki pięknym iluminacjom zamienią się
w świąteczne miasteczko. To między innymi zasługa Partnera Strategicznego Jarmarku Bożonarodzeniowego i Iluminacji Gdańskich – Gdańskich Wodociągów.

Partnerem wspierającym Jarmark w Gdańsku jest Grupa GPEC – sponsor iluminacji gdańskich.

Szczegółowy program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku od 9 grudnia (sobota) do 15 grudnia (piątek)

9 GRUDNIA / sobota

/ Targ Węglowy, Zbrojownia Sztuki ASP

godz. 12.00-18.00           ZDROWIE I PIĘKNO Z FUNDACJĄ OMEALIFE

Święta to czas dzielenia się dobrem i radością. Kobiety jako strażniczki domowego ogniska głowią się i troją, żeby sprawić jak najwięcej szczęścia swoim bliskich. A czy taką samą troską darzą siebie? Nie zapominaj o sobie i o swoim zdrowiu. Razem z Fundacją OmeaLife przygotowaliśmy miejsce spotkań i rozmów:

o zdrowiu, pielęgnacji i trendach makijażowych.

Dodatkowo będzie możliwość kupienia cegiełki (zestaw kosmetyków), która wspiera fundację oraz pakietu startowego na Race for the Cure w 2024 roku!

org. Fundacja OmeaLife

godz. 14.00-16.00           W Pracowni Mikołaja: RYSIOWE WARSZTATY CHOINKOWE

Razem z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym możecie stworzyć ozdoby choinkowe, inspirowane Rysiem, którego opiekunem jest AmberExpo.

organizator: Gdański Ogród Zoologiczny

/ Targ Węglowy, scena

godz. 14.00-18.00           WITAJ ŚW. MIKOŁAJU!

Spotkaj św. Mikołaja, zrób sobie fotkę i szepnij na ucho o czym marzysz na Święta

współorganizator spotkań ze św. Mikołajem: marka E.Wedel

godz. 17.00                       AUKCJA OUTDOOR ZE SZTUKĄ

org. WOODLOVE

/ Targ Węglowy, Brama Adwentowa

godz. 18.00                       TAJEMNICE KALENDARZA ADWENTOWEGO.
OTWIERAMY OKIENKO NUMER 9

realizacja: Gdański Archipelag Kultury, Garnizon Gdańsk

współorganizator Kalendarza Adwentowego: marka E. Wedel

10 GRUDNIA / niedziela

/ Targ Węglowy, scena

godz. 16.00-19.15           ZWIASTUN NADZIEI 

czyli Dzień z Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

W programie spotkania z wolontariuszami, zespołami chrześcijańskimi, animacje taneczne, quizzy. Będzie wesoło i rodzinnie.

Program:

13:15     Zespół Wspólnota Zjednoczeni w Duchu

13:40     Animacje i Zabawy

14:00     Zespół Zakorzenieni w Chrystusie

14:25     Wolontariat EKS

15:05     Boże Nutki

15:40     Zapalenie Świecy Caritas

organizator: Bazylika Mariacka, Caritas, Archidiecezja Gdańska

/ Targ Węglowy, Zbrojownia Sztuki ASP

godz. 14.00-18.00           WITAJ ŚW. MIKOŁAJU!

Spotkaj św. Mikołaja, zrób sobie fotkę i szepnij na ucho o czym marzysz na Święta

współorganizator spotkań ze św. Mikołajem: marka E.Wedel

godz. 16.00-17.30           PISANIE GDAŃSKICH POCZTÓWEK

Przyjdź i poczuj magię wysyłania dobrych myśli w świat. Zamień je na słowa, pisząc życzenia na specjalnie przygotowanych widokówkach.

Czekać na Ciebie będą wyjątkowe GDAŃSKIE POCZTÓWKI. Poznasz ich historię oraz dowiesz się, co zainspirowało autorki fotografii.

Będzie to niepowtarzalna okazja, aby odkryć na nowo urok kartek pocztowych
i zanurzyć się na chwilę w sztuce pisania. Odkryjesz również czym jest postcrossing i posłuchasz fascynujących opowieści z różnych stron pocztówkowego świata. 

organizator: Miasto Gdańsk, Kreatywna Pedagogika

/ Targ Węglowy, Scena

godz. 16.00-18.00           Poczuj Dziecięcą Radość – TEATR QFER przedstawia…

15.30     Gwiazdkowy Hyde Park, czyli wyraź siebie na scenie

16.00     „Pogotowie w Elfowie” – gry, zabawy i konkursy

16.30     Świąteczna Klasyk, spektakl: „Opowieść Wigilijna”

Teatralna opowieść o nieczułym na ludzką krzywdę sknerze

Scrooge’u, który na skutek odwiedzin duchów w noc Wigilijną staje się

dobrym człowiekiem. Pragnie zadośćuczynić wyrządzone krzywdy z

przeszłości, gdy oprócz pieniędzy nie liczyły się dla niego ani miłość, ani

litość ani współczucie.

Historia opowiedziana jest za pomocą dziewięciu lalek i masek.

Niektóre sceny rozgrywane są w konwencji teatru cieni.

Podczas spektaklu obecny będzie TŁUMACZ PJM

realizacja: Teatr Qfer

/ Targ Węglowy / Brama Adwentowa

godz. 18.00                       TAJEMNICE KALENDARZA ADWENTOWEGO.
OTWIERAMY OKIENKO NUMER 10

realizacja: Gdański Archipelag Kultury, Garnizon Gdańsk

współorganizator Kalendarza Adwentowego: marka E.Wedel

11 GRUDNIA / poniedziałek

/ Targ Węglowy, Brama Adwentowa

godz. 18.00                       TAJEMNICE KALENDARZA ADWENTOWEGO.
OTWIERAMY OKIENKO NUMER 11

realizacja: Gdański Archipelag Kultury, Garnizon Gdańsk

współorganizator Kalendarza Adwentowego: marka E.Wedel

 

12 GRUDNIA / wtorek

/Tu i Tam na Jarmarku

godz. 12.00-20.00           DZIEŃ MIESZKAŃCA ŚRÓDMIEŚCIA!

Tego dnia szykujemy specjalny dzień dla naszych sąsiadów,

dzięki których uprzejmości możemy organizować nasz wspaniały Jarmark. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, że nas co roku goszczą, dlatego przygotowaliśmy kilka niespodzianek!

ZAPRASZAMY!

godz. 16.30-19.30           WITAJ ŚW. MIKOŁAJU!

Spotkaj św. Mikołaja, zrób sobie fotkę i szepnij na ucho o czym marzysz na Święta

współorganizator spotkań ze św. Mikołajem: marka E.Wedel

/ Targ Węglowy, Brama Adwentowa

godz. 18.00                       TAJEMNICE KALENDARZA ADWENTOWEGO.
OTWIERAMY OKIENKO NUMER 12

realizacja: Gdański Archipelag Kultury, Garnizon Gdańsk

współorganizator Kalendarza Adwentowego: marka E.Wedel

/ Targ Węglowy, scena

godz. 18.30                       GOSPELOWE KOLĘDOWANIE 

Koncert kolęd w stylu gospel w wykonaniu Zespołu Wokalnego Oli Cybuli.

 

13 GRUDNIA / środa

/ Targ Węglowy, Zbrojownia Sztuki ASP

godz. 16.00-19.00           Pracownia Mikołaja: STROIKI ŚWIĄTECZNE LASEM PACHNĄCE 

Zapraszamy na warsztaty, na których można będzie zrobić stroiki świąteczne razem z gdańskimi leśnikami.

organizator: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

/ Targ Węglowy, Scena

godz. 17.00-20.00           Niech zagrają święta: ŚWIĄTECZNE KARAOKE

Śpiewać każdy może! Czekamy właśnie na Ciebie!

Podczas karaoke będzie też obecny Rudolf i nie zawaha się rzucić Wam

kilku swoich świątecznych wyzwań! Jesteście gotowi?

/ Targ Węglowy, Brama Adwentowa

godz. 18.00                       TAJEMNICE KALENDARZA ADWENTOWEGO.
OTWIERAMY OKIENKO NUMER 13

realizacja: Gdański Archipelag Kultury, Garnizon Gdańsk

współorganizator Kalendarza Adwentowego: marka E.Wedel

14 GRUDNIA / czwartek

/ Targ Węglowy, Zbrojownia Sztuki ASP

godz. 16.00-19.00           Pracownia Mikołaja: STROIKI ŚWIĄTECZNE LASEM PACHNĄCE 

Zapraszamy na warsztaty, na których można będzie zrobić stroiki świąteczne razem z gdańskimi leśnikami.

organizator: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

/ tu i tam na Jarmarku

godz. 16.30-19.30           WITAJ ŚW. MIKOŁAJU!

Spotkaj św. Mikołaja, zrób sobie fotkę i szepnij na ucho o czym marzysz na Święta

współorganizator spotkań ze św. Mikołajem: marka E.Wedel

godz. 18.00                       PARADA „NA ZDROWIE, NA SZCZĘŚCIE NA TEN NOWY ROK”

Święta coraz bliżej, więc Jarmark odwiedzą kolędnicy, którzy zgodnie ze starą, polską tradycją chodzenia od domu do domu, tutaj od kramu do kramu będą nieść dobrą nowinę i zaproszą do wspólnego kolędowania. Czy ruszycie razem z nimi? STARUJEMY O 18.00 NA ULICY TKACKIEJ!

realizacja: Gdański Archipelag Kultury

/ Targ Węglowy, scena

godz. 17.00                       ŚWIĄTECZNE WYZWANIA RUDOLFA,

Animacje i zabawy dla każdego! Tak, dorosłych też zapraszamy.

Nie ma limitów wiekowych. Poczuj dziecięcą radość!

realizacja: Manufaktura Wydarzeń

/ Targ Węglowy, Brama Adwentowa

godz. 18.00                       TAJEMNICE KALENDARZA ADWENTOWEGO.
OTWIERAMY OKIENKO NUMER 14

realizacja: Gdański Archipelag Kultury, Garnizon Gdańsk

współorganizator Kalendarza Adwentowego: marka E.Wedel

 

15 GRUDNIA / piątek

/ Targ Węglowy, Zbrojownia Sztuki ASP

godz. 16.00-20.00           Pracownia Mikołaja: STROIKI ŚWIĄTECZNE LASEM PACHNĄCE 

Zapraszamy na warsztaty, na których można będzie zrobić stroiki świąteczne razem z gdańskimi leśnikami.

organizator: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

/ Targ Węglowy, scena

godz. 17.00-19.00           Poczuj dziecięcą radość: KRÓLOWA ŚNIEGU I ŚW. MIKOŁAJ WE WŁOSZECH

Po raz kolejny przeniesiemy się do krainy Królowej Śniegu, która tym razem zgubiła swoje sanie i szuka ich po całym świecie. Tym razem poszukiwania odbywają się we Włoszech. W podróży towarzyszy jej Kaj i św. Mikołaj. Dołączysz i Ty?

realizacja: Akademia zabawy i edukacji Wykrzyknik 

godz. 19.00-20.00           Niech Zagrają Święta – ŚWIĄTECZNA POTAŃCÓWKA

DJ sety ze świątecznymi hitami

/ Targ Węglowy, Brama Adwentowa

godz. 18.00                       TAJEMNICE KALENDARZA ADWENTOWEGO.
OTWIERAMY OKIENKO NUMER 15

realizacja: Gdański Archipelag Kultury, Garnizon Gdańsk

współorganizator Kalendarza Adwentowego: marka E.Wedel

 

Szczegółowy program Jarmarku dostępny na stronie https://bozonarodzeniowy.pl/program-dzienny/

Zakątek Świątecznych Podróży z AmberSky

Codziennie dużym zainteresowaniem cieszy się Zakątek Świątecznych Podróży
z AmberSky. To specjalne miejsce, gdzie zostały przygotowane atrakcje: symulator VR Magiczne sanie św. Mikołaja, Gdańska Karuzela, Koło Widokowe na Ołowiance oraz nowość tego sezonu: spinnig coaster – Wirujące Beczki. Jeden wspólny bilet ułatwi skorzystanie z wszystkich atrakcji. Cennik atrakcji dostępny jest na stronie internetowej bozonarodzeniowy.pl.

JARMARKOWE ATRAKCJE NON STOP

– CHOINKA MŁODYCH GDAŃSZCZAN ​

– ZAKĄTEK ŚWIĄTECZNYCH PODRÓŻY z AMBERSKY ​

– Karuzela Gdańska

– Symulator lotów SANIE MIKOŁAJA ​

– Spinning Coaster WIRUJĄCE BECZKI

– Koło Widokowe

GADAJĄCA SKRZYNKA KATARZYNKA NA LISTY  ​

ŚWIĄTECZNA SCENA Z TRONEM MIKOŁAJA​

PRACOWNIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA ​

BRAMA ADWENTOWA – NIESPODZIANKI DLA DZIECI ​

MAGIA ŚWIĄT GPEC

ŁOŚ LUCEK

ANIELSKI MŁYN

ZAGAJNIK Z KAPLICZKĄ

ZACZAROWANA FONTANNA MARKI WEDEL

ILUMINACJE NA JARMARKU20 figur!

ŚWIETLNY NAPIS JARMARK BOŻONARODZENIOWY ​

ŚWIETLNY DACH NA UL BOGUSŁAWKSIEGO ​

ŚWIETLNY DACH i BRAMA PRZY WEJŚCIU DO ZBROJOWNI ​

FIGURY – ZEGAR, KANDELABRY, FOTEL, BOMBKA​

TRZY ŚWIETLISTE BRAMY, ALTANKA, FONTANNA CZEKOLADY Wedla, SKRZYDŁA

Najważniejsze informacje:

Stoiska dostępne dla zwiedzających:
niedziela – czwartek 12.00-20.00, piątek – sobota 12.00-21.00
Jarmark Bożonarodzeniowy – 24 listopada-23 grudnia
Targ Węglowy, ulica Bogusławskiego, ulica Tkacka, Zbrojownia, Zespół Przedbramia

WWW: bożonarodzeniowy.pl
FB: facebook.com/jarmarkbozonarodzeniowygdansk
INSTAGRAM: instagram.com/jarmarkbozonarodzeniowy/
TIK TOK: jarmarkbozonarodzeniowygdansk

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
© 2024 Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Ilustracja przedstawiająca Jarmarkowego Renifera