Logo Jarmarku Bożonarodzeniowego

Ponad 160 figur świetlnych rozbłyśnie 5 grudnia

Odpalamy Święta w Gdańsku! Lubiana i ceniona akcja powraca. Rozświetli jeszcze więcej miejsc niż przed rokiem dzięki ponad 160 figurom świetlnym, które będzie można podziwiać w 13 lokalizacjach Gdańska. Zapraszamy wszystkich miłośników świątecznego klimatu! Rozświetlone świątecznymi ozdobami miasto czeka na swoich mieszkańców i gości. Gdańskie iluminacje rozbłysną 5 grudnia 2023 roku i świecić będą aż do 2 lutego 2024 roku.

Czy można wyobrazić sobie okres przedświąteczny w Gdańsku bez Jarmarku Bożonarodzeniowego? To bardzo trudne. Podobnie jest z grudniem i styczniem bez gdańskich iluminacji. Dlatego nie może zabraknąć ich także w tym roku! Miasto Gdańsk oraz AMBEREXPO zadbają, aby od 5 grudnia 2023 roku świetlne figury ponownie gromadziły wokół siebie tysiące odwiedzających.

Iluminacje bardzo pozytywnie kojarzą się mieszkańcom Gdańska i turystom. Badanie przeprowadzone przez Pomorski Instytut Naukowy im. prof. Brunona Synaka na zlecenie Międzynarodowych Targów Gdańskich wykazało, że aż 91 proc. badanych uważa, że iluminacje świąteczne są potrzebne. Potwierdziły to również ankiety przeprowadzone w serwisie trójmiasto.pl. Jednoznacznie pokazywały, że realizacja projektu świątecznego jest potrzebna i nadaje miastu wyjątkowej atmosfery.  

Magiczne iluminacje i dekoracje w różnych kompozycjach pojawią się na Targu Węglowym i ul. Tkackiej, w Parkach Oliwskim, Oruńskim, Kuźniczki i Jana Pawła II, na promenadzie w Brzeźnie, Zielonym Moście i ul. Stągiewnej, nie zabraknie ich także na skwerach Heweliusza oraz Kobzdeja.

Iluminacje to ponad 160 figur, wśród których będzie można zobaczyć zarówno znane już przez mieszkańców i turystów formy, jak i nowości. Po raz pierwszy w Parku Oliwskich zobaczymy Pływające lilie. Na promenadzie w Brzeźnie znajdzie się szeroka na niemal 8 metrów Suwnica portowa, której towarzyszyć będą znane wcześniej, wysokie na 11 i 12 metrów dźwigi stoczniowe. Sponsorem tej kompozycji świetlnej jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Na ul. Tkackiej przystanie bajkowy Konik na biegunach. Przez Bramę z motywem roślinnym przejdziemy przy Zbrojowni, a w Parku Oruńskim znajdziemy Latarniowce oraz romantyczny, rozświetlony Mostek. Już przy wejściu powita nas tam Iluminacja bramy, która pojawi się również w Parku Kuźniczki.

Wspomniane figury tworzyć będą kompozycje. Dzięki popularności akcji i zainteresowaniu kolejnych sponsorów znaleźć będzie można także imponujące pojedyncze iluminacje. Wysoki na 6 metrów Carillion rozbłyśnie na Skwerze Młodej Polski, napis Solidarność stanie na Drodze do wolności. #GDN oświetli Rybackie Pobrzeże, a choinka Baltic HUB Skwer Stogi.

Warto dodać, że także dobrze znane z lat poprzednich iluminacje przyciągają sponsorów. GPEC jest sponsorem nowoczesnej choinki na Placu Kobzdeja, GAiT sponsoruje oczywiście świecące autobus i tramwaj na Zielonym Moście i Stągiewnej. GOT upodobał sobie Lwa Hewoliona na Targu Węglowym, a Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, z wiadomych przyczyn, strefę lotniczą w Parku im. Jana Pawła II. Lasy Państwowe patronują Altanie Świątecznej na Targu Węglowym, niedaleko znajdują się sanie sponsorowane przez Forum Gdańsk, a na ul. Tkackiej fontanna Wedla.

We wszystkich iluminacjach zastosowano miękkie, żółte światło. Wykonano je w energooszczędnej technologii eko led, dzięki czemu potrzebują 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki.

Zapraszamy od 5 grudnia do podziwiania, fotografowania i spędzania miło czasu przy gdańskich iluminacjach. A już od 24 listopada zachęcamy do odwiedzenia Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska, dzięki pięknym iluminacjom zamienią się w świąteczne miasteczko. To między innymi zasługa Partnera Strategicznego Jarmarku Bożonarodzeniowego i Iluminacji Gdańskich - Gdańskich Wodociągów. 

Partnerem wspierającym Jarmark w Gdańsku jest Grupa GPEC - sponsor iluminacji gdańskich.

Wybrane Jarmarkowe iluminacje w ubiegłej edycji:

To dzięki nim rozbłyśnie Gdańsk!

Organizator

Partner Główny

Partner Strategiczny Gdańskich Iluminacji

Partner Strategiczny Promenady Portowej

Partner

Partner

Partner

Partner

Partner

Partner

Partner

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
© 2024 Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Ilustracja przedstawiająca Jarmarkowego Renifera