Logo Jarmarku Bożonarodzeniowego
5 grudnia, 2023

Odpalamy święta! Magiczne iluminacje rozbłysły w Gdańsku

Odpalamy Święta w Gdańsku! Lubiana i ceniona akcja powróciła. Rozświetli jeszcze więcej miejsc niż przed rokiem dzięki ponad 160 figurom świetlnym, które będzie można podziwiać w 13 lokalizacjach Gdańska. Od 5 grudnia możemy oglądać większość z nich. Zapraszamy wszystkich miłośników świątecznego klimatu na rozświetlone świątecznymi ozdobami miasto. Iluminacje będą z nami do 2 lutego 2024 roku.

Czy można wyobrazić sobie okres przedświąteczny w Gdańsku bez Jarmarku Bożonarodzeniowego? To bardzo trudne. Podobnie jest z grudniem i styczniem bez gdańskich iluminacji. Dlatego nie może zabraknąć ich także w tym roku! Miasto Gdańsk oraz AMBEREXPO dbają, aby od 5 grudnia 2023 roku świetlne figury ponownie gromadziły wokół siebie tysiące odwiedzających.

Iluminacje bardzo pozytywnie kojarzą się mieszkańcom Gdańska i turystom. Badanie przeprowadzone przez Pomorski Instytut Naukowy im. prof. Brunona Synaka na zlecenie Międzynarodowych Targów Gdańskich wykazało – 91 proc. badanych uważa, że iluminacje świąteczne są potrzebne. Potwierdziły to również ankiety przeprowadzone w serwisie trójmiasto.pl. Jednoznacznie pokazywały, że realizacja projektu jest potrzebna i nadaje miastu wyjątkowej atmosfery.

Magiczne iluminacje i dekoracje w różnych kompozycjach pojawiły się na Targu Węglowym i ul. Tkackiej, w Parkach Oliwskim, Oruńskim, Kuźniczki i Jana Pawła II, na promenadzie w Brzeźnie, Zielonym Moście i ul. Stągiewnej. Nie brakuje ich także na skwerach Heweliusza oraz Kobzdeja.

Iluminacje to ponad 160 figur, wśród których widzimy zarówno znane już przez mieszkańców i turystów formy, jak i nowości. Po raz pierwszy w Parku Oliwskim można podziwiać Pływające lilie. Na promenadzie w Brzeźnie znajduje się szeroka na niemal 8 metrów Suwnica portowa, której towarzyszą znane wcześniej, wysokie na 11 i 12 metrów dźwigi stoczniowe. Sponsorem tej kompozycji świetlnej jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Na ul. Tkackiej stanął bajkowy Konik na biegunach. Przez Bramę z motywem roślinnym można przejść przy Zbrojowni, a w Parku Oruńskim znajdują się Latarniowce oraz romantyczny, rozświetlony Mostek. Już przy wejściu wita Iluminacja bramy, która pojawiła się również w Parku Kuźniczki.

Wspomniane figury tworzą kompozycje i można podziwiać je od 5 grudnia, kiedy oficjalnie zostały Odpalone Święta! (wcześniej rozbłysły iluminacje na Jarmarku Bożonarodzeniowym, miało to związek z jego otwarciem, które nastąpiło 24 listopada). Razem ze świetlnymi kompozycjami rozbłysła również choinka na Długim Targu. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz włączyła 20 tys. lampek na 17-metrowym, świątecznym drzewku.

Dzięki popularności akcji Odpalamy Gdańsk! i zainteresowaniu kolejnych sponsorów, znaleźć będzie można także imponujące pojedyncze iluminacje. 15 grudnia rozbłysną: wysoki na 6 metrów Carillion – na Skwerze Młodej Polski, napis Solidarność – na Drodze do wolności oraz #GDN – Rybackie Pobrzeże. Trzy dni wcześniej zostanie włączona choinka Baltic HUB na Skwerze Stogi.

Warto dodać, że także dobrze znane z lat poprzednich iluminacje przyciągają sponsorów. GPEC jest sponsorem nowoczesnej choinki na Placu Kobzdeja, GAiT sponsoruje oczywiście świecące autobus i tramwaj na Zielonym Moście i Stągiewnej. GOT upodobał sobie Lwa Hewoliona na Targu Węglowym, a Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy, z wiadomych przyczyn, strefę lotniczą w Parku im. Jana Pawła II. Lasy Państwowe patronują Altanie Świątecznej na Targu Węglowym, niedaleko znajdują się sanie sponsorowane przez Forum Gdańsk, a na ul. Tkackiej fontanna Wedla.

We wszystkich iluminacjach zastosowano miękkie, żółte światło. Wykonano je w energooszczędnej technologii eko led, dzięki czemu potrzebują 9-krotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki.

Zapraszamy do podziwiania, fotografowania i spędzania miło czasu przy gdańskich iluminacjach.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska, dzięki pięknym iluminacjom zamienią się w świąteczne miasteczko. To między innymi zasługa Partnera Strategicznego Jarmarku Bożonarodzeniowego i Iluminacji Gdańskich – Gdańskich Wodociągów.

Partnerem wspierającym Jarmark w Gdańsku jest Grupa GPEC – sponsor iluminacji gdańskich.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
© 2024 Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Ilustracja przedstawiająca Jarmarkowego Renifera