Jarmarkowy Dziadek do Orzechów

    Muzeum Gdańska

    Zespół Przedbramia ulicy Długiej

    To wyjątkowe miejsce na mapie Gdańska, które łączy bogatą historię z magią świątecznego czasu. W gotycko-renesansowych wnętrzach Wieży Więziennej i Katowni można podziwiać wystawy ukazujące odbudowę miasta po wojnie oraz historię tego zabytkowego kompleksu. Podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego wizyta tutaj to idealna okazja, by poznać ducha dawnych i nie tak odległych czasów. Obecnie we wnętrzach budynku zarządzanego przez Muzeum Gdańska prezentowana jest wystawa „Gdańsk piękniejszy niż kiedykolwiek”. Dowiesz się na niej jak zmienił się Gdańsk po 1945 roku, komu zawdzięczamy odbudowę miasta w dzisiejszym kształcie.
    Wystawa jest dla tych, co lubią wspinaczki po schodach!😉

    Zespół Przedbramia, należy do Muzeum Gdańska. To tylko jedna z 10 wyjątkowych, historycznych lokalizacji, opowiadających razem o wyjątkowości naszego miasta.

    W roku 2023:

    +

    Wydarzeń dla mieszkańców

    k

    Zwiedzających

    Wystawy czasowe

    Aktualne i nadchodzące wystawy czasowe:

    Klamki, zamki, kolumienki

    • Dom Uphagena, ul. Długa 12
    Wystawa zabytkowych okuć i detali okiennych oraz drzwiowych ze zbioru Bohdana Polonisa, producenta, kolekcjonera i pasjonata dawnej stolarki okiennej oraz drzwiowej. Ekspozycja będzie czynna do 12 stycznia 2025 roku.
    • Od 23 listopada 2024 (sobota), godz. 12.00
    • Nieczynne w poniedziałki i wtorki

    Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz

    • Muzeum Bursztynu, ul. Wielkie Młyny 16
    Polski design czy wzornictwo, dziedzictwo narodowe, a może pokłosie socjalistycznej unifikacji? Na te pytania odpowiada wystawa przygotowana wspólnie przez zespół Galerii YES z Poznania i dr. hab. Michała Myślińskiego z Polskiej Akademii Nauk.
    Z prywatnej kolekcji współczesnej polskiej sztuki złotniczej Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, właścicielki YES wybrali blisko 200 przykładów biżuterii zaprojektowanej i wytworzonej w latach 1945-1989.
    • Od 29 listopada 2024
    • Nieczynne w poniedziałki i wtorki

    W drodze do bezpiecznego portu

    • Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
    Stanisław Rolicz (1913-1917) zajmował się przede wszystkim grafiką, rzadziej rysunkiem i malarstwem. Tworzył w technikach metalowych (akwaforta, akwatinta, miedzioryt) oraz w technice drzeworytu. Był jednym z pierwszych artystów, który rozpoczął dokumentację zniszczeń Gdańska po działaniach związanych z II wojną światową.
    • Od 31 listopada 2024
    • Nieczynne w poniedziałki i wtorki

    Już od 8 grudnia:

    Niech żyje Bahl! (Nie)zapomniany malarz gdański

    • Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa, ul. Długa 46/47
    Jest to pierwsza powojenna wystawa monograficzna prac Reinholda Bahla (1869-1945), na której udało się zebrać ponad 60 obiektów związanych z twórczością „nestora gdańskich malarzy. Uczeń Wilhelma Augusta Stryowskiego, kontynuował malarską opowieść o Gdańsku w duchu romantycznego realizmu, zgrabnie mieszając ją z nowinkami impresjonistycznymi. Z wyboru mieszkaniec Oliwy, zawodowo związany był z Państwową Rzemieślniczą Szkołą Dokształcającą w Gdańsku, zlokalizowaną przy ul. Wielkie Młyny. Skromny i pracowity za życia, po śmierci – niemal zapomniany przez XX-wiecznych historyków sztuki. Obecna wystawa przywraca należne mu miejsce w historiografii gdańskich malarzy okresu przedwojennego.
    • Od 8 grudnia (niedziela)
    • Nieczynne w poniedziałki i wtorki

    Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z
    Muzeum Gdańska!

    Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
    © 2025 Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
    Ilustracja przedstawiająca Jarmarkowego Renifera

    Udało się! Razem wygraliśmy w konkursie Best Christmas Markets in Europe 2025!