Logo Jarmarku Bożonarodzeniowego
25 listopada, 2023

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku oficjalnie otwarty

Przejście korowodu pięknych zimowych, świątecznych postaci, premiera hejnału oraz zwieńczające Ceremonię Otwarcia przemówienie wiceprezydenta Gdańska Piotra Grzelaka. Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku rozświetlił w sobotnie popołudnie Targ Węglowy. Było to świetne zaproszenie do Świętowania w Gdańsku wraz z wystawcami i odwiedzającymi. Partnerem Ceremonii Otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego 2023 był Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Piękna, zimowo-świąteczna parada wyruszyła z ul. Tkackiej ku ul. Długiej, aby Złotą Bramą przejść na Targ Węglowy i udać się pod scenę jarmarkową. Bajkowy korowód wprowadził odwiedzających Jarmark w magiczny nastrój. Szczudlarze oraz aktorzy Teatru GAK odgrywali rodzajowe scenki angażując tym samym przechodniów w paradę Ceremonii Otwarcia. Świątecznym postaciom towarzyszyły dzieci z dwóch zespołów artystyczno-twórczych Pałacu Młodzież oraz dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca GAK. Wszystko odbywało się w asyście Garnizonu Gdański i zespół „Taraban” oraz zespołu instrumentalistów.

Gdy korowód dotarł pod jarmarkową scenę, która w tym roku usytuowana jest przy Teatrze Wybrzeże – w taki sposób, aby nie zasłaniać pięknej, wyremontowanej fasady teatru – rozpoczęła się ofijanlan Ceremonia Otwarcia. Czekali już na niej ulubieńcy publiczności, Państwo Orzechowscy. W bajkowy klimat wprowadzały dziecięce zespoły muzyczne Superband i Smile – a w trakcie ceremonii także Dorenutki i zespół tancerzy GAK. W kolejne części wydarzenia wprowadzały widzów Srebrna Pani Zima oaz Śnieżynka Pralinka.

Jedną z głównych części Ceremonii Otwarcia była prezentacja hejnału Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku. W tym roku został ogłoszony konkurs na kompozycję, która będzie motywem przewodnim przedświątecznego wydarzenia. Współorganizatorem była Akademia Muzyczna w Gdańska. Jury konkursowe, nie znając autorów kompozycji, zachwyciło się dziełem Magdaleny Garbeckiej. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku zdobyła pierwszą nagrodę – 4000 zł, a skomponowany przez nią hejnał będzie rozbrzmiewał każdego dnia jarmarku. Premierowo, w sobotnie popołudnie, wykonali go ze sceny studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku.

– Pomysł na hejnał Jarmarku Bożonarodzeniowego, to inicjatywa rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, Ryszarda Minkiewicza. Była nad tym długa dyskusja. Jarmark św. Dominika ma swój hejnał i co roku zwiększa się o nutę, więc czemu nie spróbować z Jarmarkiem przedświątecznym. Teraz mogę powiedzieć, że jestem pozytywnie zaskoczony kompozycją. Bardzo dziękuję uczelni oraz pani Magdzie – mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Do konkursu na hejnał Jarmarku można było przesłać więcej niż jedną kompozycję. Sprawiło to, że 2.
i 3. miejsce przypadło Szymonowi Janiszewskiemu, który otrzymał za wyróżnienia odpowiednio 3000 i 1500 zł. W konkursie wzięło udział łącznie 7 kompozytorów.

Uroczystego otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego 2023 w Gdańsku dokonał wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

– Cieszę się, że jak co roku spotykamy się na Targu Węglowym, podczas jednego z najpiękniejszych jarmarków świątecznych w całej Europie. W zeszłym roku, wiele tysięcy głosów internautów sprawiło, że, uznano gdański jarmark za drugi najpiękniejszy w Europie. Mamy 150 wystawców z czego 50 z Gdańska. Warto jednak dodać, że wystawiają się u nas osoby z całego świata. Cieszmy się, odwiedzajmy stoiska, wąchajmy piękne świąteczne zapachy, kosztujmy najlepszych smakołyków – mówi Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

Chwilę po słowach wiceprezydenta korowód zimowych, świątecznych postaci ruszył na Targ Węglowy oraz ul. Bogusławskiego, aby dalej świętować z odwiedzającymi rozpoczęcie Jarmarku.

Partnerem Ceremonii Otwarcia Jarmarku Bożonarodzeniowego 2023 był Zakład Utylizacyjny w Gdańsku.

Zachwyty nad piękną, świąteczną aranżacją Jarmarku są możliwe dzięki m.in. Lasom Państwowym, które dostarczyły choinki. Dzięki temu Targ Węglowy stał się zielony i pachnący świętami już od pierwszego dnia.

Poznaj program Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku

Ceremonia Otwarcia była pierwszym punktem bogatego programu artystycznego, który wypełnia niemal każdy dzień Jarmarku. We wtorki fani muzyki będą mogli posłuchać koncertów świątecznych. Pojawi się: Zespół Słowiańska Dusza Świątecznie, Gospelowe Kolędowanie oraz Kolędowanie z Chórem GUMED. W środy odwiedzający mogą chwycić za mikrofony i wyśpiewać najpiękniejsze, polskie i zagraniczne hity świąteczne podczas karaoke. W czwartki pojawią się niespodzianki, które będą cieszyć oko: Teatr Ognia czy Parady, a także ucho: Czytanie baśni z Teatrem Wybrzeże oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną. W piątki organizatorzy zaproszą milusińskich na animacje z Akademią Zabawy i Edukacji Wykrzyknik, a starszych na wieczorną potańcówkę przy świątecznych setach DJ-skich. W soboty pojawi się świąteczny miks: występy Zespołu Pieśni i Tańca Gdańsk oraz Neptun czy Zimowa Przygoda z Treflikami.

Tradycyjnie Jarmark będzie odwiedzał św. Mikołaj oraz oficjalne maskotki wydarzenia, czyli Państwo Orzechowscy, którzy tylko czekają, żeby zrobić sobie z odwiedzającymi zdjęcie lub nagrać świąteczne pozdrowienia. Niedziele to czas dla bliskich. Dzieci i ich rodzice będą mogli obejrzeć spektakle i wziąć udział w animacjach w wykonaniu Teatru Qfer, posłuchać kolędowania z Carillonem czy bawić się
z Caritas, który będzie promować działania wolontariatu i radość dzielenia się dobrem.

Od 1 grudnia, razem z firmą Wedel zaprosimy na otwieranie okienek kalendarza adwentowego, który tradycyjnie stanie się częścią bramy adwentowej.

Szczegółowy program dostępny na https://bozonarodzeniowy.pl/program-dzienny/.

Klimatyczne dekoracje, stoiska z nietuzinkowymi produktami i bogaty program artystyczny, w tym  warsztaty kreatywne – to wszystko zorganizowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku.

Jednym z wyjątkowych domków Jarmarku Bożonarodzeniowego jest domek Gdańskiej Organizacji Turystycznej – Fabryka Prezentów św. Mikołaja, który znajduje się w pobliżu wielkiego napisu „JARMARK”, na Targu Węglowym. Każdy kto go odwiedzi, będzie mógł zakupić atrakcyjne gdańskie upominki, naturalnie o świątecznym charakterze, ale nie tylko. W domku czeka również pyszna niespodzianka. Można w nim nabyć pakiety projektu Smaki Gdańska, dostępne w wersji dla 1, 2, a nawet 4 osób. A to nie koniec! GOT przygotowała konkurs dla posiadaczy Gdańskiej Karty Mieszkańca. Za skanowanie kodów QR można zdobyć fantastyczne nagrody. Zadanie polega na polowaniu na 10 „kubików” z kodami i ich skanowaniu. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu dostępne
są na stronie jestemzgdanska.pl.

Świętujemy w Gdańsku!

Hasło Jarmarku obecne jest na ulicach Gdańska od piątku. Świąteczne miasteczko na Targu Węglowym, ul. Bogusławskiego, Tkackiej, w Zbrojowni czy Zespole Przedbramia to miejsce, gdzie można zainspirować się i odnaleźć wyjątkowe, unikatowe podarunki, skosztować różnych kuchni świata, skorzystać z atrakcji dla dzieci i dorosłych. Po prostu miło spędzić czas w gronie rodziny czy znajomych. Odwiedzający mogą wybierać pośród 170 stoisk.

Tradycyjnie czas umila także Łoś Lucek, który swoimi „sucharami” rozśmiesza niejednego gościa Jarmarku.

Zakątek Świątecznych Podróży z AmberSky

Nowością na mapie Jarmarku Bożonarodzeniowego 2023 jest Zakątek Świątecznych Podróży
z AmberSky. To specjalne miejsce, gdzie zostały przygotowane dedykowane najmłodszym atrakcje: symulator VR Magiczne sanie św. Mikołaja, Gdańska Karuzela, Koło Widokowe na Ołowiance oraz nowość tego sezonu: spinnig coaster – Wirujące Beczki. W przedświątecznej bieganinie warto znaleźć czas na chwile radosnego zapomnienia i zabawy w gronie rodziny i przyjaciół. Jeden wspólny bilet ułatwi skorzystanie z wszystkich atrakcji.

Cennik atrakcji dostępny jest na stronie internetowej bozonarodzeniowy.pl.

Jarmark pomaga

Jak co roku Jarmark Bożonarodzeniowy zaprasza do udziału w akcjach specjalnych i charytatywnych. Wśród nich znajdzie się „Świąteczna szafa”, która będzie służyła do wymiany zabawek – akcja toycrossing. W Zbrojowni pojawi się znany już wszystkim regał do bookcrossingu, w ramach akcji organizowanej we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną.

Grupa GPEC wspólnie z Amberexpo będzie zbierać środki dla Fundacji Hospicyjnej. W zimowym domku Grupy GPEC można zakupić bilety, z których wpływ zostanie przekazany dla podopiecznych Fundacji.

Hospicjum im. Dutkiewicza w Gdańsku zaprasza na wyjątkowy koncert charytatywny: „Śpiewajmy
z Mikołajem dla Fundacji Hospicyjnej”, w którym wezmą udział m.in. artyści z Cappelli Gedanensis.
W rozśpiewanej atmosferze odbędzie się także spotkanie z Mikołajem i elfami.

W Zbrojowni ponownie powstała „Misiowa Brama” Smyka. Na zakończenie Jarmarku, przy zakupie kubków jarmarkowych będzie można adoptować misia. Środki z zakupu kubeczków będą przekazane dla podopiecznych Hospicjum.

Organizatorzy Jarmarku dołączyli także do akcji Boże Narodzenie z Ukrainą, która jest realizowana
na 30 europejskich jarmarkach, wspierając fundację Faina.ua.

Na czas Jarmarku uliczki historycznego centrum Gdańska, dzięki pięknym iluminacjom zamienią się
w świąteczne miasteczko. To między innymi zasługa Partnera Strategicznego Jarmarku Bożonarodzeniowego i Iluminacji Gdańskich – Gdańskich Wodociągów.

Partnerem wspierającym Jarmark w Gdańsku jest Grupa GPEC – sponsor iluminacji gdańskich.

JARMARKOWE ATRAKCJE NON STOP

– CHOINKA MŁODYCH GDAŃSZCZAN ​

– ZAKĄTEK ŚWIĄTECZNYCH PODRÓŻY z AMBERSKY ​

– Karuzela Gdańska

– Symulator lotów SANIE MIKOŁAJA ​

– Spinning Coaster WIRUJĄCE BECZKI

– Koło Widokowe

GADAJĄCA SKRZYNKA KATARZYNKA NA LISTY  ​

ŚWIĄTECZNA SCENA Z TRONEM MIKOŁAJA​

PRACOWNIA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA ​

BRAMA ADWENTOWA – NIESPODZIANKI DLA DZIECI ​

MAGIA ŚWIĄT GPEC

ŁOŚ LUCEK

ANIELSKI MŁYN

ZAGAJNIK Z KAPLICZKĄ

ZACZAROWANA FONTANNA MARKI WEDEL

ILUMINACJE NA JARMARKU20 figur!

ŚWIETLNY NAPIS JARMARK BOŻONARODZENIOWY ​

ŚWIETLNY DACH NA UL BOGUSŁAWKSIEGO ​

ŚWIETLNY DACH i BRAMA PRZY WEJŚCIU DO ZBROJOWNI ​

FIGURY – ZEGAR, KANDELABRY, FOTEL, BOMBKA​

TRZY ŚWIETLISTE BRAMY, ALTANKA, FONTANNA CZEKOLADY Wedla, SKRZYDŁA

Najważniejsze informacje:

Stoiska dostępne dla zwiedzających:
niedziela – czwartek 12.00-20.00, piątek – sobota 12.00-21.00
Jarmark Bożonarodzeniowy – 24 listopada-23 grudnia
Targ Węglowy, ulica Bogusławskiego, ulica Tkacka, Zbrojownia, Zespół Przedbramia

WWW: bożonarodzeniowy.pl
FB: facebook.com/jarmarkbozonarodzeniowygdansk
INSTAGRAM: instagram.com/jarmarkbozonarodzeniowy/
TIK TOK: jarmarkbozonarodzeniowygdansk

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
© 2024 Międzynarodowe Targi Gdańskie SA
Ilustracja przedstawiająca Jarmarkowego Renifera